Za sakrálními památkami Lounska
Délka trasy: 57 km
Popis trasy:
Louny - Cítoliby - Brloh - Smolnice - Hříškov - Panenský Týnec - Vrbno nad Lesy - Hřivčice - Peruc - Slavětín - Radonice nad Ohří - Pátek - Stradonice - Levousy - Křesín - Koštice - Orasice - Pečedělice - Obora - Černčice - Louny
Louny
Možnost koupání v krytém bazénu, na SZ okraji města je také koupaliště. Ve městě je ke shlédnoutí Žatecká brána, městské hradby a rekonstruované bašty, novorenesanční radnice z let 1886 - 1887 a také dům Sokolů z Mor, dnes muzeum.
Cítoliby
Dominantou obce je kostel svatého Jakuba Většího. Interiér kostela je vyzdoben plastikami Matyáše Bernarda Brauna a oltářními obrazy, které namaloval Václav Vavřinec Reiner. V jihozápadní části obce stojí trojkřídlý zámek. Z původního souboru 44 barokních kamenných platik se jich dodnes dochovalo už jen několik, nejstarší z nich je sloup Nejsvětější Trojice z roku 1680.
Smolnice
Kostel sv. Bartoloměje je dominantou obce Smolnice. Je vystavěn na nejvyšším místě obce a když vystoupáte do věže kostela pod kopuli, shlédnete malebnost obce pod ním, krásu blízkého Českého středohoří a vzdálených Krušných hor. Spolu s farou, postavenou v druhé polovině 17. století, a starou lípou u vjezdu do fary tvoří působivý harmonický celek.
Panenský Týnec
Mezi nejpozoruhodnější a nejmystičtější místa v České republice patří zdejší nedostavěný gotický chrám. Svojí uměleckou hodnotou se řadí k nejdokonalejším českým památkám. Skládá se z 21 metrů dlouhého kněžiště a jeho nedokončené stěny mají na výšku asi 20 metrů. Také se zde podle psychotroniků nachází silné energetické místo s léčivými účinky. Ať už na sobě pocítíte léčivé účinky, nebo ne, výlet do Panenského Týnce je opravdu zajímavý.
Hřivčice
Asi 1 km jižně od obce se nachází největší židovský hřbitov v Ústeckém kraji. Dochovalo se na něm zhruba 300 náhrobků, přičemž ty nejstarší pocházejí z poloviny 18. století.
Peruc
Slavětín
Ve Slavětíně můžete navštívit také agroturistickou rodinnou farmu s chovem mnoha druhů zvířat.
Radonice nad Ohří
Zajímavostí této obce je kostel Povýšení sv. Kříže ze 14. století a nově otevřená vyhlídka "U křížku" na Kněžském vrchu, která se nachází před vjezdem do obce od Slavětína.
Pátek
Zámek Pátek byl postaven po roce 1692 v areálu renesančně přestavěné gotické tvrze, která byla po jeho stavbě zbořena. Dnes je prázdný, vystavena je tu pouze exposice dějin obce a přístupněný je pouze o prázdninách.
Stradonice
U obce stojí malá dřevěná rozhledna s názvem "Stradonka". Byla postavena v lokalitě Na Valech(291 m.n.m.), kde se v minulosti nacházelo keltské hradiště, proto byla rozhledna také postavena ve tvaru strážní věže keltského opevnění. Rozhledna je vysoká jen 6 m, přičemž vyhlídková plošina je ve výšce 2,35 m. Na plošinu vede pouze žebřík a rozhledna je tak volně přístupná.
Koštice
Vidět zde můžete např. Kostel sv. Antonína Paduánského, pozdně barokní stavbu z roku 1752 nebo Sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1729 s plastikou královny Žofie, manželky Václava IV., sokl či sloup se sochou svatého Vavřince a také mlýn z přelomu devatenáctého a dvacátého století se secesní částí obytných budov. Zajímavostí je také rodinná farma "Karfíkův Dvůr", která nabízí kromě zpracování různých druhů ovoce, ušlechtilé pálenky lahodných chutí a vůní také půjčovnu jízdních kol a lodí, jakož také hiporehabilitační, rekondiční, regenerační a masérské služby.
Okolí obce je bohaté na přírodní zajímavosti. Geologicky proslula tzv. Koštická stráň při silnici z/do Orasic – slíny a opuky s velkým množstvím zkamenělin křídového pole.